دلار و ارز

دلار و ارز و اخبار مرتبط به آن همواره مورد توجه تمامی فعالان بازار و اقتصاددانان بوده و دسترسی به اطلاعات موثق و مفید و به روز از این بازارها دغدغه اصلی بسیاری از فعالان و حتی مردم عادی میباشد.تعدد سایت ها و منابع اطلاعاتی و همچنین گسترش روز افزون منابع جعلی و نامعتبر که در پی پخش بسیاری از شایعات و اطلاعات نامعتبر منافع شخصی و گروهی خود را دنبال میکنند چالش دیگر پیش روی این افراد است.

 در اقتصادهای بحران زده ای چون اقتصاد ایران نه تنها دسترسی لحظه ای به این اطلاعات ضروری میباشد بلکه اطمینان از صحت منبع و مطالب ارائه شده در آن بخش انکارناپذیر این امر میباشد.

ما در نایب بر آنیم تا با هدف تسهیل دسترسی شما به این اطلاعات و همچنین گردآوری مقالات و منابع و اخبار مورد نیاز و همچنین ایجاد و ارائه مطالب آموزشی ، شما را در دسترسی به اهدافی مالی خود در این بازار یاری رسان باشیم.

بخشی از منابع مورد استفاده در نایب را که میتواند برای شما  در بررسی بازار دلار و ارز نیز مناسب باشد عبارتند از: بانک مرکزی، سامانه نیما، بانک ملی، بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات.

دلار آمریکا

معرفی دلار

دلار آمریکا  یکای پول رسمی ایالات متحده آمریکا است. کنگره ایالات متحده آمریکا در ۶ ژوئیه ۱۷۸۵ (که در آن زمان، تنها یک مجلس بود) به اتفاق آرا دلار را یکای پول آن کشور قرار داد. پیش از استقلال ایالات متحده یعنی در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶، پول انگلستان (لیره) در ۱۳ مهاجرنشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود. در جریان انقلاب، آمریکاییان سکه نقره‌ای اسپانیا به نام «دلار» را که در مکزیک رایج بود وسیله داد و ستد قرار داده دادند و به همین دلیل نام پول ملی خود را «دلار» گذاشتند. سکه دلار نقره‌ای از قرن چهاردهم بیش از سه قرن به نام «تالر، دالر، تلار و دلار» در اروپا رایج بود که اسپانیایی‌ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند.

نقش دلار در اقتصاد آمریکا

مرکزیت دلار به عنوان ارز ذخیرهٔ جهانی این امتیازات چشم‌گیر را به اقتصاد آمریکا داده‌است. آمریکا ضمن داشتن کسری تراز پرداخت‌های عظیم، می‌تواند هزینه و سرمایهٔ مصرفی را فراتر از تولید داخلی تأمین کند و به سرمایه‌گذاری‌هایی دست زند که بسیار بیشتر از اندوخته‌های داخلی آن است، زیرا خارجی‌ها علاقه‌مندند دارایی‌های خود را به دلار افزایش دهند.

علامت $

علامت $ برای دلار آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می‌شود. در قرن ۱۸ میلادی ps برای پزو استفاده می‌شد و به مرور دو حرف s و p به هم چسبیده شده و علامت $ را تشکیل دادند. اس با خط عمودی «$» که علامت بین‌المللی دلار است نیز از اسپانیایی‌ها اقتباس شده که پول خود را با علامت P (پی) مشخص می‌کردند و این “P” در آمریکای شمالی به تدریج و در جریان نوشتن به شکل «$» درآمد.

منبع ویکی پدیا