NAV یا ارزش خالص دارایی چیست؟

خالص ارزش دارایی (NAV)

خالص ارزش دارایی یا NAV چیست؟ هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است. به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی از مواردی که کاربرد زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد، مفهوم «ارزش خالص دارایی» (Net Asset Value) است.

اما معنای این اصطلاح مالی چیست و چرا باید برای آن اهمیت قائل شویم؟ در حقیقت آشنایی با این مفهوم اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا ارزش خالص دارایی‌ها در واقع همان تغییرات ارزش دارایی‌ها در کنار سود تقسیمی آن‌هاست که بر بازده کل کسب شده از سبد دارایی‌ها تاثیرگذار است.

مفهوم NAV عمدتا در دو نوع از سهام بورسی نمود بیشتری دارد. صندوق های سرمایه گذاری و همچنین شرکتهای هلدینگ و سرمایه گذاری.

صندوق های سرمایه گذاری

خرید واحدهای صندوق به معنی سهیم شدن در دارایی‌های صندوق است. ارزش این دارایی‌ها نیز با توجه به شرایط بازار دائماً تغییر می‌کند. برای مثال، بخشی از دارایی‌های صندوق که به سهام شرکت‌ها اختصاص ‌یافته، با نوسانات روزانه سهام، بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این، سود سهام تقسیم‌ شده توسط شرکت‌ها نیز به منابع صندوق اضافه شده و ارزش دارایی‌های آن و به طبع آن ارزش واحدهای خریداری شده را افزایش می‌دهد.

بنابراین دارایی‌های هر صندوق روزانه ارزش‌گذاری می‌شود. اگر بدهی‌های صندوق را که عموما شامل بدهی بابت خرید سهام به کارگزاری‌ها و بدهی به ارکان صندوق می‌شود از آن کم کنیم، ارزش خالص دارایی‌های صندوق بدست می‌آید که با تقسیم آن بر تعداد واحدهای صندوق، می‌توانیم ارزش خالص هر یک از واحدها یا NAV صندوق را بدست بیاوریم.

شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگی

یکی دیگر از انواع شرکت‌های موجود در بازار سرمایه ایران شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشند. از آنجایی که عمده دارایی‌های این شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز سهام و دارایی‌های مالی است، بصورت مشابه می‌توان از NAV جهت محاسبه ارزش ذاتی سهام آنها استفاده نماییم.

فراموش نکنید که NAV ملاکی برای ارزیابی کامل عملکرد یک صندوق یا شرکت سرمایه‌گذاری نیست بلکه این کار باید با سنجش بازده و ریسک صندوق  و یا شرکت در مقایسه با شاخص بورس و دیگر صندوق‌ها و شرکتهای مشابه سنجید تا منجر به یک تصمیم‌ مناسب در انتخاب شود.جهت مشاهده ارزش داراییهای یک نمادی میتوانید از طریق کدال و یا TSETMC و با جستجوی نام آن اقدام نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاه ها بسته شده اند.