عرضه دارا دوم

عرضه دارا دوم

عرضه دارا دوم به گفته صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، امروز شنبه پس از اخذ مجوزهای تاسیس صندوق در هفته گذشته به ثبت رسیده و رسما تاسیس شد. وی افزود بر این اساس عرضه دارا دوم روز چهارشنبه پنجم شهریور خواهد بود.

دارا دوم یا سهام پالایشگاه دولت، شامل نمادهای پالایشگاهی، شتران پالایش نفت تهران، شبریز (پالایش نفت تبریز)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندر عباس) است، که حداکثر به ۵ میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد.

وزیر اقتصاد همچنین اعلام کرد: یکی از ویژگی‌های خوب دارا دوم این است که همه آحاد ایرانی می‌توانند نسبت به خرید سهام آن اقدام کنند. برخلاف دارا یکم که سقف دو میلیون تومانی برای خرید سهام آن در نظر گرفته شده بود، سقف دارا دوم مطابق با مصوب دولت به پنج میلیون تومان افزایش یافته است.

وی تصریح کرد:با کارت ملی می‌توان سهام دارا دوم را خرید، خریداران دارا دوم در این معامله از تخفیف ارزش سهام برخوردار می‌شوند. خریداران دارا دوم در واقع یک سبد سهام متشکل از سهام پالایشگاه اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس را به صورت متمرکز خریداری می‌کنند.

تاثیر عرضه دارا دوم

همزمان با پذیرش دومین ETF دولتی با عنوان دارا دوم باشد و در بازار مسکن نیز احتمالا پرداخت وام ودیعه مسکن نیز آغاز شود. بنابراین از هفته آینده رقبای بازار دلار از ناحیه تقاضا تحریک خواهند شد. اما این موضوع چه تاثیری بر وضعیت بازار ارز خواهد داشت؟

اشرفی پاسخ می‌دهد: عرضه دارا دوم ممکن است به مقدار جزئی اثرگذار باشد اما در هفته ای که گذشته بورس بیشتر روزها قرمز بود که از عوامل آن میتوان به کاهش نرخ ارز اشاره داشت. وقتی دلار روند کاهشی داشته باشد بورس هم قرمز خواهد شد. برعکس وقتی دلار افزایشی باشد بورس هم سبز خواهد شد. دارا دوم می‌تواند شاخص بورس را بالا ببرد و بورس هم دلار را افزایشی کند.

او با بیان این که ممکن است فاکتورهای دیگری هم یکباره روی وضعیت بازار اثر داشته باشند و در نهایت برآیند آنان است که بازار را تعیین می‌کند، ادامه می‌دهد: فکر می‌کنم این هفته ارز نوسان چندانی نداشته باشد و قیمت چندان تغییر نکند. احتمالا این روال ادامه یابد و حتی مقداری کاهش یابد تا زمان عرضه دارا دوم.

جهت اطلاعات بیشتر به کدال و TSETMC مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاه ها بسته شده اند.